czwartek, 8 kwietnia 2010
YORKSHIRE TERRIER
Patrząc na ostatnie lata York jest jedną z najpopularniejszych ras w Polsce. Każdy uważa go za za małego pieska przy którym jest mało obowiązków. A jest wręcz przeciwnie!
Historia Rasy:
Prawdopodobnie rasa ta powstała dzięki tkaczom z Anglii i Szkocji którzy osiedlili się w XVIII wieku w hrabstwie Yorkshire. Z przywożonych ze sobą różnych ras terierów wyhodowali oni odrębną własną rasę. Przodkami dzisiejszego yorka były takie rasy jak: Paisley, clydesdale, waterside, szkocki terier, skye terrier i manchester terier. Nowa rasa stała się tak popularna, że doprowadziła do wyparcia i zaniku niektórych ras będących przodkiem yorka. Słyszy się czasem opinie że dzięki swojej długiej, pięknej ,,sierści” służyły tkaczom do wycierania tłustych od pracy rąk. Budowa ówczesnego yorka była inna niż dzisiejszego – był on dłuższy i cięższy, ważył około 5-6 kg. Przez długi czas yorkom obcinano ogony, na szczęście proceder ten został niedawno zabroniony a przypuszcza się, że tradycja ta była pozostałością po przepisach obowiązujących niegdyś w Anglii, gdzie obcinano ogon aby nie płacić podatku od luksusu za posiadanie psa, podatku bowiem nie musieli płacić ludzie mający psy użytkowe, którego znakiem rozpoznawczym był obcięty ogon. Yorki służyły także do zwalczania szczurów w kopalniach, były psami myśliwskimi i polowały na drobna zwierzynę i gryzonie np. króliki.
Styl bycia pieska:
Mimo swoich małych rozmiarów, York jest typowym terierem o wielkim temperamencie i nie mniejszym sercu. Zdarza się że Yorki obszczekują nawet dużo większe psy, zupełnie nie przestrzegając obowiązującego wśród psów kodeksu. Toteż czasem ich posłuszeństwo nie jest idealne. Yorki wykazują pewien stopień niezależności i samowolności jako że były to psy myśliwskie chętnie pobiegną w pościg za zdobyczą , dlatego Yorka należy spuszczać ze smyczy tylko jeżeli ma się pewność że nam nigdzie nie ucieknie. Yorki uwielbiają ruch i trzeba im go zapewnić w wystarczającej ilości czy to poprzez spacery czy poprzez zabawy w mieszkaniu. Zresztą do zabaw Yorki mają niespożyte siły. Przy małej dawce ruchu na dworze rozładowują swa energie w domu poprzez np.: szybkie bieganie z jednego pokoju do drugiego. Idealnie nadają się do małego mieszkania i dobrze dogadują się z dziećmi. Są dobrymi stróżami gdyż zawsze sygnalizują obecność obcych poprzez głośne szczekanie, ale nie prawdą jest, że Yorki szczękają zbyt często i na wszystko. Jak każde psy załatwiają swe potrzeby fizjologiczne na dworze ale można je też nauczyć załatwiania się w domu do specjalnej kuwetki bądź na szmatkę. Yorki lubią pieszczoty i głaskanie ale nie są to psy kanapowe i do ciągłego trzymania na kolanach, szczególnie przekonamy się o tym gdy nasz piesek jest w wieku szczenięcym, ich energia, mądrość i pomysłowość w zabawach zadziwi nie jednego hodowcę.
Należy też pamiętać o długiej sierści naszego pupila, którą należy dokładnie pielęgnować. Piesek ten powinien być codziennie dokładnie szczotkowany. Ze względu na to, że jego sierść jest tak podobna do ludzkiego włosa. Pieska powinno się kąpać nawet co 2 tygodnie. On tak samo jak człowiek potrafi dostać łupieżu. Dla ludzi, którzy nie mają aż tyle czasu na szczotkowanie Yorka poleca się dla niego obstrzyżenie pieska na krótko ( jest to tzw. wersja mniej elegancka, czyli nie nadająca się na wystawy). Ta fryzura dla naszego pupila będzie na pewno bardziej wygodna jak i wcale nie będzie gorzej wyglądał . Włosy nad oczkami należy spinać, bądź obcinać na krótko, ponieważ piesek może dostać zapalenia spojówek.
Jeśli chodzi o choroby musimy pamiętać, że York ma tendencje do takich chorób jak Nosówka czy różnego typu choroby skórne. Należy też pamiętać, że niektórym suczkom tej rasy zdarza się mieć tzw. urojoną ciążę. Piesek powinien ważyć maksymalnie do 3,5 kg. Trzeba więc pieska tak karmić, żeby go nie utuczyć.
Należy pamiętać, że na pewno nie jest to pies ozdobny, który kojarzy się wielu ludziom z widokiem trzymanego na rękach uroczego pieska z kokardką we włosach. I pamiętać, że to NORMALNY TERIER!!! który ma cechy charakteru teriera.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz