sobota, 10 kwietnia 2010
WEST HIGHLAND WHITE TERRIER
Jest to kolejny z terierów, który podbija ludzie serca swym wyglądem :) Nie tak dawno, bo 10 czy 15 lat temu mało egzemplarzy tej rasy widywało się na ringach nawet wystaw międzynarodowych.
HISTORIA RASY
Wywodzi się od carin terriera - psa o rudo-brązowej sierści oraz teriera szkockiego. Inne źródła podają, że pies ten wywodzi się od Jack Russell Terriera. Wśród tych ras czasami rodziły się osobniki białe, które nie brały udziału w polowaniach, ponieważ uważano, że się do nich nie nadają.
Białe teriery zaczęto selekcjonować na początku XIX wieku, ale pierwsze wzmianki o nich pochądzą już z XVII wieku. Niektóre źródła podają, że pomysłodawcą tej rasy był pułkownik Edward Donald Malcolm, który rzekomo zastrzelił swojego psa podczas polowania, gdyż pomylił go z lisem, a po tym przykrym wypadku stwierdził, że trzeba stworzyć nową rasę: wyeliminować rude osobniki i zostawić białe.
Westie- to miły, wesoły i wrażliwy pies, choć nie wolno zapominać, że jest terierem i niech nikogo nie zwiedzie jego wygląd. Pod wdzięczną fryzurą znajduje się prawdziwy terier- odważny, czasami zaczepny wobec innych psów ( zwłaszcza samce ) i wymagający zdecydowanego pana. Nie wolno ulegać słodyczy, którą ma w sobie każde szczenię Westa. To terier i tak trzeba go traktować. Nawet najmniejszy West powinien być pewnym siebie psem, który chętnie, jeśli tylko mu na to pozwolimy, sam ustali hierarchię w „ludzkim stadzie” i na pewno swoje miejsce zobaczy na jej szczycie. Dlatego Westie będzie wspaniałym psem rodzinnym, ale tylko pod warunkiem, że zostanie prawidłowo wychowany. Od najmłodszych swoich dni musi znać zasady obowiązujące w jego stadzie, należy być konsekwentnym i stanowczym w jego wychowaniu. Pies to zrozumie. Nie wolno być gwałtownym, czy też karcić go niepotrzebnie, stanie się wtedy histerycznym i złośliwym psem. To uczuciowe i wrażliwe psy, przywiązujące się do członków całej rodziny. Jednak źle wychowane, na pewno nie będą dobrymi towarzyszami dla małych dzieci. Dobrze wychowany West jest idealnym towarzyszem dla każdego.
Jest to rasa długowieczna, dożywa nawet 17, 18 lat.
Pielęgnacja Westa jest trudna. Tu zdecydowanie polecam by zdać się na dobrego fachowca. Obecnie nie jest problemem znaleźć fryzjera dla psa – groomera, ale patrząc na kwesty chodzące po ulicach, o dobrego trudno. Nie ma smutniejszego widoku niż „obcięty” West.
Psy te należy trymować. Fryzjera, który twierdzi, że Westa można ostrzyc mijać należy z daleka. Świadczy to o braku fachowości.
Nawet nie jest to kwestią tego, że strzyżona głowa nigdy nie będzie miała kształtu tak charakterystycznej dla tej rasy „chryzantemy”, ale głównie to, że nietrymowany włos staje się miękki, lokowaty, wciąż ulega spilśnianiu i jest zabrudzony.
Trymowany West ma włos twardy i sprężysty, nieulegający sfilcowaniu, zabrudzony po szczotkowaniu jest nadal idealnie biały a co najważniejsze- nawet przy kilku psach nie ma go na dywanach, fotelach czy.. w zupie. A także, co ma duże znaczenie trymowany prawidłowo pies może być doskonałym towarzyszem nawet dla alergików.
Dobrze wychowany chętnie słucha poleceń i współpracuje z właścicielem. To doskonały pies miejski. Intensywny spacer z zabawą 2-3 razy dziennie przez pół godziny sprawi, że będzie idealnym mieszkańcem w bloku. Mimo, że nie jest psem agresywnym i nadmiernie szczekliwym na pewno swoim głosem zaalarmuje gdy ktoś zbliży się do drzwi czy furtki posesji. Ale nie będzie na pewno bezsensownie biegać wzdłuż płotu i oszczekiwać każdego przechodnia.
Jeżeli znasz teriery i wiesz jak się nimi mądrze opiekować i wychowywać to West jest właśnie psem dla Ciebie, tym bardziej, że jego urok osobisty i uroda są niekwestionowane dla każdego :)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
0 komentarze:
Prześlij komentarz