niedziela, 18 kwietnia 2010
JAMNIK
HISTORIA RASY
Pierwszą rasą jamnika był osobnik krótkowłosy. Jednak ich krótka sierść nie chroniła zwierząt przed zimnem w czasie polowań. Postanowiono więc skrzyżować jamnika krótkowłosego ze spanielem w wyniku czego powstała nowa odmiana jamnika - jamnik długowłosy. Pierwszy Klub Jamnika Długowłosego został utworzony w regionie Niemczech - Bawarii w 1888 r. Jamnik szorstkowłosy jest krzyżówką jamnika krótkowłosego, teriera szkockiego, dandie dinmont terriera i małego sznaucera. Pierwszego jamnika szorstkowłosego zaprezentowano na wystawie w Niemczech w 1883 r.- miał na imię Mordax. Na przełomie XIX i XX przestano polować na lisy i borsuki z użyciem jamnika. Skrzyżowano więc jamnika krótkowłosego z miniaturowym pinczerem - powstał jamnik o karłowatych rozmiarach - jamnik króliczy, którego zaczęto używać w polowaniach na króliki. Był bardzo mały, mógł wbiec za gryzoniem do króliczej norki.
Jednego z pierwszych jamników krótkowłosych "zaadoptował" w 1884 r. Albert Sachsen Coburg Goth - książę Anglii. Jamniorki były jego ulubionymi psami, więc zaczął je rozpowszechniać na angielskich wystawach. W 1887 r. jamniki wyeksportowano za ocean, do Kanady i Ameryki. W latach 60 i 70 jamnik był najmodniejszym psem. W latach 80 najpopularniejszym był jamnik szorstkowłosy - stanowił 3/4 populacji jamników i zajął miejsce jamnika długowłosego. W latach 60 "królował" jamnik krótkowłosy. W Stanach Zjednoczonych jamnik od 10 lat utrzymuje się w czołówce najpopularniejszych psów. W Brytanii zajmuje 11 miejsce, w Europie północnej, Austrii i Szwajcarii obejmuje wysokie miejsca. W Niemczech w kategorii psów myśliwskich zajmuje 2 miejsce.
Jamnik to pies bardzo żywy, odważny, czujny i inteligentny. Pomimo że jest silnie przywiązany do swojego opiekuna, nadal zachowuje wrodzoną niezależność. Od szczenięcia wymaga konsekwencji przy wychowaniu oraz dobrego kontaktu z opiekunem, bowiem w przeciwnym wypadku może się rozwinąć u psa złośliwy i nieprzyjemny charakter. W takim wypadku pies zaczyna dominować w życiu właściciela, staje się nieusłuchany i nie można już go w późniejszym czasie wychować.
Choroby:
•Niedowład- powoduje ją nacisk dysków kręgowych na rdzeń, na odcinku lędźwiowym lub szyjnym
•Otyłość
•Cukrzyca
Pogódźcie się z faktami, że to one narzucą styl życia i zasady jakimi będziecie się kierować. Uznaj ich wybitną inteligencję i nie naginaj tego psa do swoich oczekiwań. Wychowaj psa zanim on stanie się panem domu i sytuacji.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
chciałyśmy mieć z moimi współlokatorkami takiego małego pieska, ale właściciel naszego mieszkania się nie zgodził, potwór jeden! a szukałyśmy wymarzonego właśnie na Twoim blogu;p
OdpowiedzUsuńJest mi bardzo miło że to na moim blogu szukałyście wymarzonego pieska :) podejrzewam, że właściciel nie chce się zgodzić na czworonoga, ponieważ zdaje sobie sprawę, że młody piesek podczas samotnego pobytu w mieszkaniu wyrządza w nim szkody. Może jak mu wytłumaczycie, że będziecie pieska pilnować i zapewnicie go o pokryciu kosztów za ewentualne szkody to zmieni zdanie :)
OdpowiedzUsuń